Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze” odwiedziło Kalwarię

Kilkadziesiąt osób skorzystało z czwartkowych konsultacji jakie odbyły się w czwartek (23 lipca) na kalwaryjskim rynku. O godzinie 13:00 na rynku pojawiło się mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”.

Kilkadziesiąt osób w ciągu ponad 2 godzin skorzystało z czwartkowych konsultacji (23 lipca) jakie odbyły się na kalwaryjskim rynku. O godzinie 13:00 na rynku pojawiło się mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”.

Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie odpowiadali na pytania dotyczące termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów oraz pomagali wypełnić wnioski o dotacje.

Pomimo epidemii, spotkanie z ekspertami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dużo osób pytało się o możliwości i zasady składania wniosków. Jest to duża pomoc dla mieszkańców gminy, gdyż w tym programie Urząd Miasta, jedynie pośredniczy w udzielaniu informacji. Warto wspomnieć, że Gmina realizuje dodatkowo projekt „Wymiana systemów ogrzewania węglowego na ogrzewanie paliwem gazowym w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska”, na który  przeznaczone prawie 420 tys. zł – powiedział obecny na spotkaniu pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej. Warto jeszcze zaznaczyć, że środki gminne przeznaczone na ten cel dzięki aprobacie środków z budżetu gminy przez Burmistrza Augustyna Ormantego i Radę Miejską, mogą być jeszcze poszerzone, gdyż UM czyni starania nad realizacją programów wymiany pieców.

Czyste Powietrze 2.0

Od 15 maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to m.in.:

  1. uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi;
  2. zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego tam, gdzie to możliwe, na oświadczeniach Wnioskodawcy;
  3. integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków;
  4. powiązanie poziomu dotacji powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność;
  5. skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni;
  6. wsparcie można uzyskać na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i znaleźć zakładkę „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portale Beneficjenta Wojewódzkich Funduszy. Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba odesłać w wersji papierowej na adres Wojewódzkiego Funduszu.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x