Młodopolskie klimaty – spotkanie autorskie z Monika Śliwińską – finalistką Literackiej Nagrody NIKE 2021

Październikowe spotkania autorskie kończą kolejne edycje gminnej akcji czytelniczej „Zaczytana Kalwaria”. Tym razem Gościem Specjalnym Biblioteki była pisarka Monika Śliwińska.

Monika Śliwińska jest autorką trzech książek: „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich” (2014), biografii Stanisława Wyspiańskiego „Wyspiański. Dopóki starczy życia” (2017) oraz „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat.” (2020).  Ta ostatnia została uznana za jedna z siedmiu najlepszych książek 2021 roku.

Biografie Moniki Śliwińskiej powstają na podstawie dokumentów, korespondencji, pamiętników, często niepublikowanych materiałów z prywatnych archiwów. Autorka stara się pokazać jak najpełniejszy obraz rzeczywistości przełomu XIX/XX wieku. Postacie znane z literatury ożywają, nabierają kolorów, pobudzają wyobraźnię.

Okazało się, że autorka ma nie tylko lekkie pióro, ale też ciekawie, z pasją potrafi opowiadać o swojej pracy i bohaterach książek, którzy stali jej się bardzo bliscy.

Jej powieści prowadzą nas do młodopolskiego Krakowa. Opowiadają o kobietach epoki – tych z krakowskich salonów i bronowickiej chaty.

Muzy Młodej Polski to siostry Pareńskie – córki lekarza i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pareńskiego i Elizy, opiekunki i protektorki krakowskiej cyganerii. W kamienicy przy ul. Wielopole 4 prowadziła salon literacko-artystyczny ówczesnego Krakowa. Maria i Zofia Pareńskie zostały przedstawione przez Wyspiańskiego w „Weselu” , co dało im literacka nieśmiertelność, a najmłodsza Eliza (Lizka) była często portretowana przez Mistrza.

W listopadzie 2020 roku, 120 lat po słynnym weselu w Bronowicach, ukazały się „Panny z Wesela”. Biografia Anny, Jadwigi i Marii Mikołajczykówien, tytułowych Panien z Wesela, nakreślona na szerokim tle obyczajowym, jest wspaniałym uzupełnieniem dramatu Wyspiańskiego. Wszystkie trzy siostry pojawiają się w „Weselu”- Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera (Gospodyni), Jadwiga wyszła za mąż za poetę Lucjana Rydla (Panna Młoda z „Wesela”), a Maria była miłością przedwcześnie zmarłego malarza Ludwika de Laveaux, uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.

Książką godną uwagi jest także biografia Stanisława Wyspiańskiego pióra Moniki Śliwińskiej. „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Z archiwaliów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret wybitnego twórcy.

W spotkaniu wzięli udział tegoroczni laureaci „Zaczytanej Kalwarii”, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w kalwaryjskiej Bibliotece i uczniowie kl. III B ZSiPO im. M. Kopernika w Kalwarii o profilu publicystyczno-językowym z polonistą p. Elżbietą Karelus.

Na spotkanie przybyła p. Elżbieta Galus, przyjaciółka synowej Stanisława Wyspiańskiego – Leokadii oraz p. Urszula Wąsik, autorka opracowania o związkach Wyspiańskiego z naszym miastem.

Spotkanie zrealizowane zostało przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w ramach DKK i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Autorce gratulujemy książek!

Życzymy sukcesów i czekamy na kolejną publikację. Tym razem będzie to książka o Tadeuszu Boy-Żeleńskim, która ma ukazać się w przyszłym roku.

Bogusława Moskała
fot.  Andrzej Famielec

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x