Miliony na pałac w Brodach i Sanktuarium w II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Małopolski

27 września na briefingu prasowym, który odbył się w baszcie Zebrzydowskiego na terenie klasztoru Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, zostali zaproszeni samorządowcy z powiatów wadowickiego i suskiego, którym wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z posłem Filipem Kaczyńskim wręczyli symboliczne czeki potwierdzające dofinansowanie z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Dofinansowanie dla samorządów z powiatu wadowickiego to prawie 12 mln zł, otrzyma je 19 inwestycji. Dofinansowanie dla samorządów z powiatu suskiego to prawie 3,7 mln zł, a otrzyma je 16 inwestycji. Czek dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska w wysokości 1.399.591,84 zł (na zabytkowego dworu Brandysa w Brodach i remont budynku OSP Brody) odebrał Burmistrz Augustyn Ormaty. W imieniu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej czek na 3.444.622,56 zł odebrał o. Samuel Węgrzyn.

Tylko w tych dwóch powiatach dofinansowanie otrzymało 35 projektów. Łącznie przekracza ono 15,3 mln zł. Konserwacji doczekają się organy piszczałkowe Aleksandra Żebrowskiego w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Bazylika Kalwaryjska. Wyremontowany zostanie fragment Szlaku Dróżek Kalwaryjskich. Na obie inwestycje – mające na celu chronić to wyjątkowe dziedzictwo sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – polski rząd przeznaczy prawie 3,5 mln zł. A lista zabytków z dofinansowaniem to swoista mapa pereł i perełek ziemi wadowickiej i suskiej: kapliczki w gminie Brzeźnica czy w Tomicach; ołtarz w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce czy ołtarz św. Józefa z kościoła pw. św. Mikołaja w Sidzinie; pałac Bobrowskich w Andrychowie czy pałac w Ryczowie; dom Jalu Kurka w Naprawie; Dworzec Babiogórski w Zawoi Centrum czy budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodach. To historia tego wyjątkowego regionu. Historia, której blask dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków chcemy ocalić i ochronić w jak najszerszym zakresie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Inwestycje jakie będą wykonane na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Małopolski:

  • – konserwacja organów piszczałkowych Aleksandra Żebrowskiego w Bazylice Kalwaryjskiej – 1 484 541,24 zł,
  • – remont drogi w m. Bugaj – fragmentu Szlaku Dróżek Kalwaryjskich – 1 960 081,32 zł (od torów kolejowych do II Upadku),
  • – remont budynku OSP BRODY – 100 000 zł,
  • – wykonanie remontu zabytkowego dworu Brandysa w Brodach (etapy I-III) – 1 299 591,84 zł.
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
janek
janek
29 września 2023 14:11

jeden z portali internetowych oraz gazeta wyborcza informują : „W nocy z soboty na niedzielę (23/24.09) w garażu podziemnym na ul. Krasińskiego w Wadowicach, doszło do bardzo dziwnej sytuacji. Około 10 mężczyzn o godzinie 1:15 w nocy, zastało siedzącego w samochodzie człowieka, który miał opartą głowę o kierownicę. Mężczyźni zaniepokoili się stanem człowieka i zaczęli dobijać do samochodu. Po kilku minutach krzyków i “szarpania” pojazdu, mężczyzna w środku się ocknął.  Z relacji świadków wynika, że był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Kluczyki były w stacyjce a mężczyzna pokrętnie- bełkocząc, próbował wytłumaczyć sytuację. Kiedy usłyszał, że grupa dzwoni po Policję… Czytaj więcej »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: