Już od 12 lat Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie (MWG) skierowane są co roku do studentów, uczniów szkół muzycznych i wszystkich miłośników gitary. Stanowią też część interdyscyplinarnego Festiwalu Terra Artis. Oprócz doskonalenia warsztatu gry na instrumentach (gitarze, skrzypcach, harfie), wiele uwagi poświęca się kształtowaniu wrażliwości artystycznej i poszerzaniu horyzontów twórczych uczestników m.in. poprzez udział w dodatkowych zajęciach z różnych dyscyplin sztuki.
W tym roku wykładowcami zakończonych w sobotę 20 lipca warsztatów gitarowych byli: Tatiana Stachak, Marek Nosal, Petr Saidl, Martin Schwarz, Martin Wesely, Paweł Kwaśny, Michał Nagy, Michał Pindakiewicz i Marcin Siatkowski. Na sobotnim finale warsztatów Orkiestrą gitarową zadyrygował Martin Schwarz, członek kwartetu Guitar4mation i profesor Uniwersytetu Muzycznego im. A. Brucknera w Linzu.
W tegorocznym programie warsztatów ważne miejsce zajmowała sztuka współczesna; partnerem warsztatów po raz pierwszy było Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Agnieszka Greia-Fedkowicz prowadziła zaś warsztaty harfowe, których tematyka skupiona była wokół wykonywania muzyki współczesnej, natomiast warsztatami muzyki elektroakustycznej kierował kompozytor i gitarzysta Wojciech Błażejczyk, związany z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Z kolei Krzysztof Cyran przybliżył aranżację na zespoły gitarowe muzyki w różnych gatunkach w ramach warsztatów metodycznych dla nauczycieli szkół muzycznych i osób zainteresowanych tematyką.
Uczestnicy Warsztatów mogli skorzystać z lekcji indywidualnych i grupowych, brali również udział w koncertach. W ramach XII edycji warsztatów zajęcia dodatkowe prowadzili ponadto Bogusława Ziegelheim (warsztaty skrzypcowe) oraz Paulina Mędrala, Anna Pyzik i Edyta Wyżga — kuratorki, historyczki sztuki i animatorki kultury związane z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Program wydarzenia uzupełniły dodatkowo koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe Lanckoronie zostały wyróżnione w 2010 roku nagrodą Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz promocji i upowszechniania kultury. Od 2018 roku Warsztaty i Festiwal wyróżnione są marki „Made in Małopolska” przyznawaną przez Województwo Małopolskie.
fot. Wojciech Ćwiękała
Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe – Lanckorona
About Author
You may also like
-
Śladami pamięci – spacer historyczny po cmentarzu żydowskim
-
Policja ostrzega przed fałszywymi sprzedawcami rynien
-
Życzenia Świąteczne od Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusza Steli i Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Hebdy
-
Wielki Piątek w kalwaryjskim sanktuarium
-
Życzenia Świąteczne od Marcina Brózdy – Radnego Rady Powiatu w Wadowicach
-
Życzenia od władz Powiatu Wadowickiego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego
-
Do końca nas umiłował – Misterium w Wielki Czwartek
-
Pogrzeb śp. o. Jacka Janasa w kalwaryjskim sanktuarium
-
Harcerze rajdem powitali wiosnę