Firma mebloform od dziesiątków lat jest nieprzerwalnie związana z historią Kalwarii Zebrzydowskiej. W ostatnim jednak czasie coraz więcej się o niej słyszy nie tylko w naszym regionie. Postanowiłem to sprawdzić, umawiając się na rozmowę z jej Dyrektorem Panem Krzysztofem Kosek. Podczas rozmowy poznałem nie tylko historię zakładu, ale także jego filozofię, cele i sposób funkcjonowania. Dzięki temu co zobaczyłem i usłyszałem, śmiało mogę powiedzieć, że obecny mebloform, to firma o światowej marce, nie tylko ze względu na swoje wyroby (95% produkcji przecież eksportują na zachód), ale także z uwagi na podejście do pracowników, ich miejsca pracy i życia. Już na pierwszy rzut oka widać, że firma wspiera ich na różnych poziomach. Zapraszam do zapoznania się z treścią tej rozmowy.
Przez ponad 80-lat Państwa firma splatała swoją historię wraz z historią Kalwarii Zebrzydowksiej. Jakie były najważniesze momenty w jej historii?
Po pierwsze powstanie Spółdzielni „Stolarz” 1935 r., której założycielami byli: Longin Śmieszko, Leopold Szymakowski, Stanisław Bucki, Jan Łojek, Józef Moskała, Ludwik Pacut, Franciszek Paluchowski oraz Mateusz Natanek. Kolejnym ważnym etapem było przejście przez okres wojny, komunizmu i transformacji a w czasach obecnych przejęcie w 2010 roku przez Hagenauer group. Od tego momentu rozpoczęliśmy budowanie marki mebloform na rynkach Europy zachodniej.
Większość Państwa produkcji jest eksportowana, jak różni się Polski rynek od zagranicznego? Co jest państwa najlepszym i najpopularniejszym produktem?
Od 2008 roku w firmie mebloform, rozpoczęto zmianę profilu produkcji z seryjnej na produkcję projektową. Znaczącym punktem zwrotnym było wejście do Hagenauer group, co pozwoliło rozwijać nowy profil produkcyjny oraz budować własną markę na rynkach Europy Zachodniej. Obecnie firma wytwarza i dostarcza swoje wyroby m. in. do takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Polska, Kraje Beneluxu, Włochy, Szwecja, Dania. mebloform dostarcza wysokiej klasy meble przede wszystkim międzynarodowym sieciom hotelowym, ale również i hotelom niskobudżetowym, klinikom, domom seniora, akademikom oraz innym instytucjom w całej Europie, obejmujących wyposażenie we wszystko co można nazwać meblami. Każdy projekt traktowany jest jako nowy, wyjątkowy produkt.
Posiadają Państwo zarówno renomę, jak i certyfikaty jakości ISO 9001, czy FSC (Forest Stewardship Council). Jeśli można wiedzieć, co teraz stawiają sobie Państwo za cel?
Kompetencje, uczciwość i niezawodność – to filozofia naszej firmy. W tych obszarach staramy się nieustannie rozwijać. Świadczą o tym chociażby posiadane przez nas certyfikaty ISO 9001, FSC. Ponadto ponad 5 lat temu rozpoczęliśmy wdrażanie filozofii lean management, która nie odniosłaby skutku bez zaangażowania i pracy naszych pracowników. To co też odróżnia nas od firm o podobnym profilu to przede wszystkim nasz „know-how”. Przy czym trzeba zaznaczyć, że nie odnosi się on do stosowanej technologii, ale do wiedzy i doświadczenia naszych pracowników. Jest to doceniane przez naszych klientów zarówno na świecie jak i w Polsce. W strategii rozwoju naszej firmy duży nacisk kładziemy na ciągły rozwój naszych pracowników oraz komfort ich pracy – realizowany poprzez różne rozwiązania, często inicjowane na wniosek samych pracowników. Proszę spojrzeć na zdjęcia, tak zamieniamy mebloform i nie zamierzamy na tym poprzestać.
Wspierają Państwo wiele lokalnych inicjatyw. Skąd taka troska o lokalne społeczeństwo?
Podczas swojej działalności staramy się wspierać lokalne inicjatywy, gdyż tutaj mieści się nasza firma. Nasi pracownicy mieszkają w pobliskich miejscowościach, chcemy wspólnie rozwijać naszą małą ojczyznę. Aktywnie uczestniczymy w życiu kulturalnym i społecznym miasta oraz całego regionu. Staramy się dostrzegać lokalne inicjatywy i w miarę możliwości je wspierać. Tutaj warto wspomnieć o naszym udziale w organizacji jubileuszu 400 – lecia Kalwarii Zebrzydowskiej. Szczególną uwagę skupiamy na rozwoju dzieci i młodzieży. Poprzez realizację wycieczek zawodowoznawczych, staramy się pokazać zawód stolarza/pracownika administracji/technologa w odniesieniu do realizowanych przez nas bardzo interesujących i nietypowych projektów. Chcemy zachęcić młode pokolenie do realizacji własnych pasji w naszej małej ojczyźnie, jakim jest region Kalwarii Zebrzydowskiej. Szczególnie pięknym świętem w naszym zakładzie są wycieczki szkolne, a zwłaszcza grupy najmłodsze, nawet przedszkolne, które z radością poznają zakład i produkowane przez nas wyroby. Warto wspomnieć, że niejednokrotnie młodzież ze szkół średnich czy zawodowych po wizycie u nas, pyta, czy może zostawić swoje CV, czy będzie mogło próbować się starać o pracę u nas po zakończeniu szkoły. To zaangażowanie naszych pracowników pokazuje, że warto z nami pracować. Kto wie, czy te małe dzieci, ta młodzież nie będzie kiedyś tymi, którzy będą dalej przekazywać tradycje najlepszych rzemieślników, którzy zakładali Spółdzielnie „Stolarz”.
Angażujemy się także w akcje charytatywne, przykładem takiego działania jest pomoc Sebastianowi Kryta, do której zachęcamy i innych, więcej o tym, jak pomóc Sebastianowi, można dowiedzieć się z facebooka: https://facebook.com/groups/117888785574430/?_rdc=1&_rdr
Jednym z najlepszych przykładów zaangażowania Mebloformu w Gminie Kalwaria jest współpraca z Żarkiem Barwałd, jak ona przebiega?
Nie zapominamy oczywiście o wspieraniu organizacji poza samorządowych naszego regionu. Świadczy o tym chociażby pomoc celowa dla m.in., Żarku Barwałd, Kalwarianki, Małych przyjaciół św. Franciszka, SP w Stroniu, Zespół Szkół im KEN. Wyrośliśmy w Kalwarii, dlatego też naturalnym jest, aby angażować się i wspierać rozwój własnej małej ojczyzny.
Pozostaje mi jedynie podziękować za poświęcony mi czas i powiedzieć, że chciałbym w takiej Firmie pracować.
About Author
You may also like
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?