Ks Arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił tablice upamiętniającą dwa ważne wydarzenia związane z parafią kalwaryjską i Janem Pawłem II

W dniu wczorajszym (7 maja 2020 r.) Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił pamiątkową tablicę na kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tablica jest poświęcona 60 rocznicy poświęcenia Kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej przez Karola Wojtyłę oraz 40 rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Matki Bożej Kalwaryjskiej.

 

Proboszcz parafii, ks. Wiesław Cygan przypomniał, że Karol Wojtyła senior po śmierci swojej żony przyprowadził synów do Kalwarii, wskazując, że tu będą mieć matkę. Kalwaria była zawsze zakorzeniona w sercu papieża Polaka. Proboszcz przypomniał historię powstania cmentarza parafialnego i kaplicy. W 1959 roku bp Karol Wojtyła poświęcił nowo wybudowaną kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego. Ks. Wiesław Cygan wyraził swą radość i wdzięczność z tego, że abp Marek Jędraszewski przybył do Kalwarii, by poświęcić pamiątkową tablicę związaną z tym wydarzeniem.

Galeria fotografii z poświęcenia Kaplicy przez Ks. Biskupa Karol Wojtyłę 30 sierpnia 1959 r. [link]

Arcybiskup powiedział, że jest zdarzeniem historycznym i wyjątkowym, że w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II rozpoczyna się proces kanonizacyjny jego rodziców. Wspomniał wielką uroczystość, która odbywała się w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W tej świątyni sto lat temu Karol Wojtyła senior, wraz z synem Edmundem modlili się o szczęśliwe rozwiązanie dla Emilii. Urodził się Karol Wojtyła – przyszły papież Jan Paweł II, którego pontyfikat odmienił oblicze Polski i świata.

– Wszystko za przyczyną rodziców, którzy dali mu życie i wskazali to, co najbardziej cenne: wiarę w Pana Boga, miłość do Kościoła, otwartość na drugiego człowieka. To daje chrześcijaństwo, Jan Paweł II otrzymał to od swych rodziców. Mamy nadzieję, że będzie patronował temu procesowi kanonizacyjnemu. Na pewno spotkali się i są razem w niebie, a teraz może Pan Bóg pozwoli, by wszyscy cieszyli się chwałą ołtarzy – powiedział arcybiskup. Wskazał, że rodzina Wojtyłów mieszkając obok kościoła w Wadowicach patrzyła na zegar słoneczny z napisem „czas ucieka, wieczność czeka”. – Wspomnienie tej prawdy o zmartwychwstaniu ciał i zbawieniu, w tym miejscu, na cmentarzu jest szczególnie ważne – powiedział metropolita. Podziękował za inicjatywę upamiętnienia wydarzeń z 1959 roku i wspólnie z zebranymi pomodlił się za dusze spoczywających na cmentarzu.

fot. Parafia p.w. Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej
tekst: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x