/Konkurs na pomysł dla Okrąglaka

Konkurs na pomysł dla Okrąglaka

Primaaprilisowy artykuł o pomyśle zagospodarowania Okrąglaka wzbudził wiele emocji. Cech Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej zażądał kategorycznego usunięcia artykułu i napisania sprostowania co redakcja uczyniła. Jednakże artykuł wywołał sporą dyskusję w internecie.

Jeden z członków cechu – Pan Piotr Moskała zaproponował nawet przygotowanie konkursu, na najlepszy pomysł na zagospodarowanie budynku.

Budynek nie użytkowany niszczeje, może czytelnicy portalu zgłoszą swoje pomysły na jego zagospodarowanie, dla najciekawszych pomysłów w formie nagrody mogę przeznaczyć 3 książki dotyczące historii Kalwarii [Kalwaryjscy stolarze, Monografie na 400- lecie, Fundatorzy Kalwarii – po 1 egz.] – napisał w komentarzu.

Ze swej strony możemy dodać, że Gmina Kalwaria była i jest zainteresowana udostępnieniem okrąglaka dla społeczeństwa, ale na chwilę obecną nie doszło do porozumienia z Zarządem Cechu w tej sprawie. Obecnie główna część budynku stoi pusta, poza siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Przypomnijmy, że w 1938 roku rozpoczęto budowę Pawilonu wystawowego. W 1939 zorganizowano w nieukończonym jeszcze budynku IX Targi Kalwaryjskie. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek został wykończony przez Stolarską Spółdzielnię „Stolarz”[Kalwaryjscy Stolarze, red. Piotr Bielecki, s.76].  

W Gminnym Programie rewitalizacji dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska na lata 2017-2023 z lipca 2017 [link] możemy przeczytać na stronie  101:

W centralnej części Kalwarii Zebrzydowskiej na rogu ulic Alei Jana Pawła i Mickiewicza znajduje się budynek Domu Rzemiosła zwany „Okrąglakiem”, który został wybudowany w okresie międzywojennym
przez społeczność rzemieślniczą. Zmieniał właścicieli stosownie do ustroju. Po latach powrócił do rzemieślników – Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Został zagospodarowany na
pawilon wystawowy, w którym znajdują się stoiska z meblami miejscowych producentów. Obecnie władze Cechu podejmują starania, aby wyremontować miejsce i dostosować je do oczekiwań nabywców
i producentów mebli. Jest to strategiczne miejsce dla Kalwarii Zebrzydowskiej, z uwagi na centralne umiejscowienie oraz potrzebę wytworzenia marki Miasta i Gminy nie tylko jako ośrodka pielgrzymek,
ale również miejsca znanego z przemysłu meblarskiego. Konkurencja w branży jest bardzo silna, a marka mebla kalwaryjskiego wymaga nowej formy dostosowanej do gałęzi rynku.

Propozycje proszę przesyłać na e-mail: info@kalwaria24.pl, poprzez prywatną wiadomość na facebooku lub jako komentarz pod artykułem.

0 0 vote
Article Rating
Reklama