Okrąglak - Kalwaria Zebrzydowska

Konkurs na pomysł dla Okrąglaka

Primaaprilisowy artykuł o pomyśle zagospodarowania Okrąglaka wzbudził wiele emocji. Cech Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej zażądał kategorycznego usunięcia artykułu i napisania sprostowania co redakcja uczyniła. Jednakże artykuł wywołał sporą dyskusję w internecie.

Primaaprilisowy artykuł o pomyśle zagospodarowania Okrąglaka wzbudził wiele emocji. Cech Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej zażądał kategorycznego usunięcia artykułu i napisania sprostowania co redakcja uczyniła. Jednakże artykuł wywołał sporą dyskusję w internecie.

Jeden z członków cechu – Pan Piotr Moskała zaproponował nawet przygotowanie konkursu, na najlepszy pomysł na zagospodarowanie budynku.

Budynek nie użytkowany niszczeje, może czytelnicy portalu zgłoszą swoje pomysły na jego zagospodarowanie, dla najciekawszych pomysłów w formie nagrody mogę przeznaczyć 3 książki dotyczące historii Kalwarii [Kalwaryjscy stolarze, Monografie na 400- lecie, Fundatorzy Kalwarii – po 1 egz.] – napisał w komentarzu.

Ze swej strony możemy dodać, że Gmina Kalwaria była i jest zainteresowana udostępnieniem okrąglaka dla społeczeństwa, ale na chwilę obecną nie doszło do porozumienia z Zarządem Cechu w tej sprawie. Obecnie główna część budynku stoi pusta, poza siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Przypomnijmy, że w 1938 roku rozpoczęto budowę Pawilonu wystawowego. W 1939 zorganizowano w nieukończonym jeszcze budynku IX Targi Kalwaryjskie. W czasie okupacji hitlerowskiej budynek został wykończony przez Stolarską Spółdzielnię „Stolarz”[Kalwaryjscy Stolarze, red. Piotr Bielecki, s.76].  

W Gminnym Programie rewitalizacji dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska na lata 2017-2023 z lipca 2017 [link] możemy przeczytać na stronie  101:

W centralnej części Kalwarii Zebrzydowskiej na rogu ulic Alei Jana Pawła i Mickiewicza znajduje się budynek Domu Rzemiosła zwany „Okrąglakiem”, który został wybudowany w okresie międzywojennym
przez społeczność rzemieślniczą. Zmieniał właścicieli stosownie do ustroju. Po latach powrócił do rzemieślników – Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Został zagospodarowany na
pawilon wystawowy, w którym znajdują się stoiska z meblami miejscowych producentów. Obecnie władze Cechu podejmują starania, aby wyremontować miejsce i dostosować je do oczekiwań nabywców
i producentów mebli. Jest to strategiczne miejsce dla Kalwarii Zebrzydowskiej, z uwagi na centralne umiejscowienie oraz potrzebę wytworzenia marki Miasta i Gminy nie tylko jako ośrodka pielgrzymek,
ale również miejsca znanego z przemysłu meblarskiego. Konkurencja w branży jest bardzo silna, a marka mebla kalwaryjskiego wymaga nowej formy dostosowanej do gałęzi rynku.

Propozycje proszę przesyłać na e-mail: info@kalwaria24.pl, poprzez prywatną wiadomość na facebooku lub jako komentarz pod artykułem.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
6 kwietnia 2020 11:46

Moim zdaniem najlepszym pomysłem na wykorzystanie Okrąglaka jest stworzenie coś na wzór muzeum rzemiosła Kalwarii Zebrzydowskiej. Sama chętnie bym się wybrała zobaczyć taką wystawę i posłuchać o historii Kalwarii.

Mirek
Mirek
8 kwietnia 2020 12:14

Jeśli można kilka słówek ad vocem. Podstawowy problem jest niestety innej natury. Polega na tym, że kalwaryjscy rzemieślnicy w ogóle nie odczuwają potrzeby należenia do Cechu (faktycznie nie ma takiego wymogu formalnego) ponieważ NIESTETY – uważają że nie przynosi im to żadnych korzyści finansowych. Tak więc coraz mniej zrzeszonych powoduje coraz mniejsze wpływy ze składek. Rzecz tylko w tym, że panowie rzemieślnicy nie zdają sobie sprawy, że wraz z zanikiem Cechu zniknie MARKA „kalwaryjskie rzemiosło”. Krótko więc, zapatrzenie w pieniążki dzisiaj będzie skutkować jutro utratą tego, co było elementem tożsamości i lokalnej kultury. I teraz nie jest ważne, że okrąglak… Czytaj więcej »

piotr
piotr
Reply to  Mirek
8 kwietnia 2020 20:29

nie zgadzam się z tezami Pana Mirka, ponieważ : 1. ilość składek nie ma nic wspólnego z kondycją cechu, 2. nie istnieje Marka „kalwaryjskie rzemiosło”, próbowano stworzyć znak towarowy, ale nic z tego nie wyszło 3. obarczanie winą za upadek cechu zwykłych członków to przejaw całkowitego braku zrozumienia problemu 4. to do kogo należy Okrąglak jest niestety decydujące, bo żeby starać się o środki trzeba być właścicielem obiektu 5. czy gmina powinna pomagać cechowi ? problem złożony, bo dotychczas to robiła – jednak arogancja władz cechu prawdopodobnie przekreśliła możliwości współpracy [ to jest moja prywatna opinia ]. Muszę tu przypomnieć… Czytaj więcej »

muki
muki
14 kwietnia 2020 09:05

Dzielenie Ligi na dwie grupy w polowie sezonu i zmienianie regulaminu w trakcie sezonu to glupi pomysl..Jesli pandemia ustapi,to mozna bylo by dokonczyc sezon do konca,a jak pandemia nie ustapi,to uznac tabele taka jaka byla po jesieni i na tej podstawie uznac druzyny ktore awansuja i druzyny ktore spadna.Do tej pory jedynym kataklizmem jaki torpedowal rozrywki pilkarskie to byly zimy trwajace do kwietnia,albo powodzie.Natomiast tutaj problem jest glebszy.

Rzemieślnik
Rzemieślnik
17 kwietnia 2020 12:56

I CO Z CECHEM? Mieszkańców nie tylko Kalwarii zapewne chcieliby wiedzieć m.in.: – Ile pieniędzy Samorząd umorzył Cechowi w ciągu ostatnich pięciu lat? – Co w zamian Gmina otrzymała ? – Dlaczego Urząd Miasta wynajmuje w ,, Kalwariance „ pomieszczenia dla ośrodka administrującego szkołami i ile za to płaci? MOPS też zajmuje pomieszczenia w Ośrodku Zdrowia, można by je przeznaczyć na działalność związaną ze zdrowiem. W okrąglaku są pustostany , które w mojej ocenie mogłyby zająć w.w. biura. – Stowarzyszenie Niezależni posiada w prywatnym budynku ,, Izbę Tradycji Rzemiosła’’ a Gmina płaci za dzierżawę bo Cech nie ma dla nich… Czytaj więcej »

piotr
piotr
27 maja 2020 13:05

od miesiąca proszę administratora o podanie wyników konkursu, minęły już 4 wyznaczone przez niego terminy i nic – z nieznanych mi powodów, dlatego muszę przeprosić wszystkich, którzy zgłosili swoje propozycje do niego, obiecana książki czekają, proszę po prostu upominać się w redakcji portalu.
piotr moskała

6
0
Would love your thoughts, please comment.x