mat. Domu Jana Pawła II w Wadowicach

Koncert „Mała Msza uroczysta” Gioacchino Antonio Rossiniego w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wspaniały koncert przygotowany z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. 29 października 2023 roku o godz. 19.00 w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach zabrzmi „Mała Msza uroczysta” Gioacchino Antonio Rossiniego. Jedno z ostatnich dzieł tego mistrza opery usłyszymy w wykonaniu Bernardy Grembowiec – sopran, Kamili Paciorkowskiej – alt, Tomasza Świerczka – tenor i Macieja Drużkowskiego – bas. Towarzyszyć im będą doskonali instrumentaliści i chór Filharmonii im Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Wojciecha Rodka.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert będzie muzyczną ucztą dla miłośników włoskiego mistrza bel canto – Gioachino Antonio Rossiniego. Publiczność usłyszy „Małą Mszę uroczystą”, która powstała w 1863 roku, gdy Rossini – wówczas 71-letni – powrócił do komponowania po bardzo długiej przerwie. Dzieło, co zaskakujące w twórczości Rossiniego, powstało na cztery głosy solowe, chór, dwa fortepiany i fisharmonię.
Gioachino Rossini to jeden z najwybitniejszych włoskich kompozytorów. Jest autorem kilkudziesięciu oper, utworów religijnych, kameralnych oraz pieśni.

Koncert odbędzie się w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach, który powstał jako wotum wdzięczności za wybór Karola Wojtyły na papieża oraz jego cudowne ocalenie z zamachu 13 maja 1981 r. Poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu, symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Ojciec Święty konsekrował kościół 14 sierpnia 1991 roku w czasie swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny.

Koncert jest jednym z wydarzeń I edycji Festiwalu „Cały Twój”, który odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji: domjp2.pl

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x