Kalwaria z szansą na uczestnictwo w rządowym programie mieszkaniowym

Gmina Kalwaria Zebrzydowska zdecydowała się przystąpić do rządowych programów mieszkaniowych: „Lokal za Grunt” oraz „Grant za Infrastrukturę”. 1 kwietnia tego roku wchodzi w życie ustawa regulująca te programy. W związku z tym Burmistrz Augustyn Ormanty zgłosił Gminę  do programu mieszkaniowego przy udziale środków Rządowego Funduszu  Rozwoju Mieszkalnictwa i wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Wspomniane programy mogą polepszyć sytuację mieszkaniową w Gminie. Patrząc na korzystną współpracę Urzędu Miasta z Rządem RP jest spora szansa, że i w tym programie Gmina będzie beneficjentem państwowego wsparcia.

Poniżej przedstawiamy założenia programu Lokal za grunt:

Cel Programu:

Lokal za Grunt to nowy program wspierania rozwoju inwestycji. Jego podstawowym celem jest ograniczenie barier w pozyskiwaniu nieruchomości pod zabudowę, w tym zabudowę mieszkaniową.

Ideą programu jest przeznaczanie nieruchomości będących w gminnym zasobie nieruchomości na cele inwestycyjne w zamian za lokale/budynki mieszkalne lub użytkowe wykorzystywane następnie przez gminę do realizacji jej zadań.

Zasady Programu

Gmina dysponująca gruntem podpisuje umowę sprzedaży z inwestorem (wyłonionym w transparentnym przetargu otwartym) i przekazuje mu działkę pod budowę. Nabywca uiści część ceny nieruchomości w formie pieniężnej. Drugą część rozliczy natomiast w formie lokali, które po wybudowaniu przekaże gminie. Pozostałymi lokalami inwestor będzie mógł dysponować zgodnie z własnymi potrzebami.

Kto może skorzystać?

Program Lokal za Grunt jest adresowany do gmin oraz podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działań inwestycyjnych w sektorze budownictwa.

Do przetargu o nabycie nieruchomości od gminy może ubiegać się każdy, kto w rozliczeniu ceny tej nieruchomości przekaże gminie na własność określoną liczbę lokali mieszkalnych lub użytkowych.

Korzyści:

Gmina, nie inwestując własnych pieniędzy (a jedynie grunt), pozyskuje nowe zasoby i może je przeznaczyć na mieszkania komunalne, mieszkania na wynajem (np. z dojściem do własności), obiekty opieki zdrowotnej, edukacyjne itp.

Inwestorzy zyskują dostęp do atrakcyjnych gruntów gminnych lub pochodzących z Krajowego Zasobu Nieruchomości. W ten sposób samorządy mogą również wesprzeć lokalnych przedsiębiorców budowlanych w wychodzeniu z kryzysu spowodowanego pandemią.

 

Dodatkowo rząd proponuje Grant na Infrastrukturę, który ma być dodatkową zachętą dla gmin do angażowania się w działania dla realizacji polityki mieszkaniowej państwa.

Gmina, która zaangażuje się w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez:

· tworzenie mieszkań komunalnych,

· tworzenie mieszkań w formule SIM,

· współpracę z inwestorami na zasadach „lokal za grunt”,

· inwestycję mieszkaniową, z którą związane są dopłaty do czynszu MnS,

będzie mogła uzyskać grant na infrastrukturę (droga, żłobek, przedszkole itd.) w wysokości 10% tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, przy czym nie wyższy niż wkład tej gminy w inwestycję promieszkaniową.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x