Kalwaria pamiętała o Żołnierzach Niezłomnych

Wieczorem 28 lutego  złożeniem kwiatów pod tablica katyńską na krużgankach kalwaryjskiego Sanktuarium rozpoczęto upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych w przeddzień dnia poświęconego ich pamięci. 1 marca złożono kwiaty pod pomnikiem Wolności i Niepodległości.

Przed Mszą św. w ich intencji nastąpiło złożenie złożenie kwiatów pod tablicą katyńską na krużgankach. Wartę honorową i asystę podczas uroczystości pełnili uczniowie klasy wojskowej Liceum w Kalwarii. Dzień później uczetniczyli oni wraz z sztandarem szkoły w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Niezłomnym na Wawelu

Kwiaty i znicze pod tablicą złożyli m.in. O. Gracjan Kubica, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz, Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer, Radna Województwa Małopolskiego Danuta Kawa, Radny Rady Miejskiej Jarosław Lenik, Radny Powiatu wadowickiego Marek Cimer.

Po Mszy św. zamówionej przez środowisko Prawa i Sprawiedliwość nastąpiło krótkie spotkanie, na którym Michał Siwiec-Cielebon przybliżył zebranym informacje o najnowszych badaniach IPN związanych z Żołnierzami Niezłomnymi na tutejszych terenach. Najważniejszym tematem przez niego poruszonym było tworzenie przez władze komunistyczne kłamstw o walczących z sowieckim okupantem żołnierzach.

1 marca Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Wolności i Niepodległości. Wartę zapewnili uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Notify of
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x