Gmina zorganizowała spotkanie z uchodźcami – obywatelami Ukrainy

Obecnie na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska dach nad głowa i opiekę znalazło 414 uchodźców – obywateli Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i młodzieży. Około 200 osób przebywa w Domu Pielgrzyma, a 214 schronienie znalazło u rodzin z terenu całej gminy, a także w jednym z hoteli.

Na spotkaniu w którym uczestniczyło około 200 osób z Ukrainy zorganizowanym w Sali Widowiskowej była obecna także wicekonsul z Łucka Teresa Chruszcz. Spotkanie miało na celu dostarczenie najważniejszych informacji związanych z pobytem na terenie Polski i gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty witając uchodźców, podkreślał że mogą liczyć na pomoc i opiekę, podkreślając by czuli się jak u siebie. Podkreślano, że obecnie najważniejszą kwestią jest uregulowanie pobytu na terenie gminy uchodźców, dlatego też proszono aby takie osoby kontaktowały się z Urzędem Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej (pokój nr 6) celem potwierdzenia pobytu.

Przedstawiciele władz samorządowych, straży pożarnej, opieki społecznej i kultury przekazali uchodźcom najważniejsze informacje z jakiej pomocy mogą obecnie skorzystać i w jaki sposób była ona świadczona przez władze gminne.

Na wiele pytań zadawanych przez uchodźców z Ukrainy odpowiadała Pani Konsul Teresa Chruszcz oraz przedstawiciele miasta i służb miejskich. Wiele wątpliwości udało się wyjaśnić i wytłumaczyć. Zadbano także o materiały informacyjne i ulotki w języku ukraińskim, które pomogą w rozwiązywaniu najpilniejszych spraw.

Przypomnijmy, że zbiórka darów – prowadzona była we wszystkich jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Centrum Kultury Sportu i Turystki a także w szkołach i poszczególnych sklepach. Zebrane dary trafiły do Gminnego Magazynu, z którego jest dystrybuowana pomoc i trafia do osób potrzebujących wsparcia.

Urząd Miasta stworzył już wcześniej bazę osób i instytucji, które oferują miejsca pobytu dla uchodźców, dzięki stworzeniu takiej bazy pomoc trafia do najbardziej potrzebujących – nadal prosimy o informowanie pod nr tel. 451-012-840 o chęci goszczenia uchodźców.

Centrum Kultury Sportu i Turystki w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowało i zorganizowało zajęcia dla dzieci w Starym Kinie, z którego korzysta codziennie około 60 dzieci i młodzieży.

Uchodźcy z Ukrainy, wielokrotnie podkreślali że nie spodziewali się, że otrzymają taką pomoc i przy każdej okazji dziękowali za otrzymane wsparcie. Samo spotkanie pokazało, że było bardzo potrzebne.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x