Główne Uroczystości w Sanktuarium z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Sanktuarium w Kalawarii Zebrzydowskiej - 7.09.2018 - fot. Andrzej Famielec

Główne Uroczystości w Sanktuarium z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Główne uroczystości w sanktuarium z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w piątek 7 września. Wieczornej Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W bazylice modlili się kapłani dekanatu kalwaryjskiego i pobliskich parafii, władze powiatu wadowickiego, Kalwarii Zebrzydowskiej, członkowie stowarzyszeń i organizacji, uczniowie i dyrektorzy szkół, osoby zakonne oraz mieszkańcy Kalwarii i okolic.

Na początku uroczystości zebranych w bazylice przywitał kustosz sanktuarium, o. Konrad Cholewa. „Wiemy z polskiej historii i literatury, że także bernardyni byli w ciężkich chwilach z narodem, wspierali ludzi, bronili patriotyzmu i ginęli za Polskę. Dlatego chcieliśmy, aby także tu, w sanktuarium kalwaryjskim dziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar wolnej Ojczyzny i prosić o siły ducha, abyśmy tego daru nie zaprzepaścili” – mówił kustosz.

Podczas homilii abp Marek Jędraszewski odwoływał się do słów św. Pawła: „Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych!  A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny” (1 Kor 4, 1-2). Mówił, że te słowa odwołują się nie tylko do kapłanów, ale także do wszystkich chrześcijan. „Do tych tajemnic Bożych, których my wszyscy ochrzczeni mamy być świadkami, należy także tajemnica tego, co tak pięknie nazywamy jednym słowem – Ojczyzna. Niezwykłe słowo, bo wskazuje ono na ojca, którego ojcowizna stała się naszym udziałem, a jednocześnie słowo to jest rodzaju żeńskiego. Ojczyzna to z jednej strony Boży dar, dar ojca, a jednocześnie Ojczyzna to matka, która daje życie, daje siły, która rodzi i która karmi. Już to wskazuje z jaką czcią powinna się Ojczyzna w sercach zwłaszcza wierzących ludzi cieszyć.”

Następnie biskup przywołał słowa Jana Pawła II z 10 czerwca 1979 roku z krakowskich Błoń: „Czy można odepchnąć to wszystko? Czy można powiedzieć “nie”? Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co On wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego “wolno”? Jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu i bliźnim, i rodakom, i narodowi, ażeby odrzucić, ażeby powiedzieć “nie” temu, czym wszyscy żyliśmy przez tysiąc lat?!” Kaznodzieja zwrócił uwagę, że można zauważyć dzisiaj postawy przeciwne patriotyzmowi, przyrównując go nawet do nacjonalizmu.

„Ocaleliśmy jako naród właśnie dzięki Kościołowi, który w każdym, z zaborów uczył miłości do Ojczyzny. I uczył tej miłości począwszy od tego, że małe dzieci widziały swoich rodziców modlących się. (…) Czym jest, zatem patriotyzm? Jakie są jego treści? Co nas dzisiaj zobowiązuje do tego, by bronić tożsamości i kultury polskiej, poczucia naszej duchowej suwerenności? Znowu odpowiedź na to otrzymujemy z Błoni krakowskich: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!” Metropolita krakowski zaznaczył, że chrześcijańska wiara uczy kochać Boga i drugiego człowieka, ale też Ojczyznę.

Po mszy świętej na placu przed bazyliką odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie. Uczestnicy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne z pomocą Miejskiej Orkiestry Dętej z Kalwarii Zebrzydowskiej, Agnieszki Mandat (recytacje) Marcina Wolaka (baryton), Andrzeja Koska (tenor), Dominika Bańdury (pianino), Dzieci z Przedszkola Sióstr Nazaretanek, Chóru Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Ojców Bernardynów. Radosne dziękczynienie za wolną Ojczyznę zakończyło wieczorne uroczystości.

 

 

o. Tarsycjusz Bukowski OFM / Biuro Prasowe Sanktuarium

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x