X Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie

Zapraszamy na X Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie (Festiwal Terra Artis) które odbędą się w dniach 13-23 lipca 2017 r. Wystąpi wiele gwiazd i nie można go przeoczyć, szczególnie że na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny naszego regionu.

Zapraszamy na X Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie, które odbędą się w dniach 13-23 lipca 2017 r. Wystąpi wiele gwiazd i nie można go przeoczyć, szczególnie że na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny naszego regionu.

Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie, po raz trzeci będących częścią Festiwalu Terra Artis. Termin Warsztatów to 13-23 lipca 2017 roku. I tym razem pozostajemy wierni otwartej, interdyscyplinarnej formule Warsztatów. Zajęcia muzyczne będą wzbogacone o spotkania z artystami, zajmującymi się innymi dziedzinami sztuki. Spotkamy się w dobrze znanym gronie wykładowców; warsztaty metodyczne dla nauczycieli gitary i wszystkich chętnych poprowadzi Juergen Huebscher – zajęcia poświęcone będą prowadzeniu zespołów gitarowych z wykorzystaniem bogatego instrumentarium. Wykonawcami koncertów będą m.in. Ensemble La Volta ze Szwajcarii, duet gitarowy Maccari & Pugliese z Włoch oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Odbędą się także koncerty uczestników warsztatów oraz liczne imprezy towarzyszące. Informacje oraz program zamieszczamy na stronie na bieżąco, proszę nas śledzić!

 

Program:

Claudio Maccari & Paolo Pugliese

CZWARTEK 13 lipca 2017, godz. 19:30, Kościół parafialny w Lanckoronie, wstęp wolny

Duet gitarzystów klasycznych, który specjalizuje się w wykonawstwie i interpretacji muzyki gitarowej z XIX wieku. Od debiutu w 1992 roku w Carnegie Recital Hall (Nowy
Jork) zapraszani są do udziału w licznych festiwalach gitarowych, podczas których udzielają także lekcji mistrzowskich. Do tej pory wystąpili m.in. w londyńskiej Royal Academy, Great Britain International Guitar Festival of London, Academy of Music in Gröningen, Darwin International Guitar Festival, Sydney Guitar Society, Guitar Foundation of Australia, Parcodella Musica in Rome. Współpracowali m.in. z Johnem Williamsem i Malcolmem Bilsonem. Obecnie prowadzą zajęcia z zakresu muzyki gitarowej doby romantyzmu w mediolańskiej Accademia Internazionale della Musica. Pełnią również funkcję dyrektorów artystycznych Ensemble Ottocento, włoskiej orkiestry specjalizującej się w muzyce XIX wieku wykonywanej na historycznych instrumentach.

http://www.maccaripugliese.com

 

LEKCJE OTWARTE: CLAUDIO MACCARI & PAOLO PUGLIESE

SOBOTA 15 lipca 2017, godz. 9:00-13:00, Gminny Ośrodek Kultury, wstęp wolny

Claudio Maccari i Paolo Pugliese poprowadzą master class, dla uczestników Warsztatów i wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny.

 

 

 

 

IRENA ZGUDA / WERNISAŻ WYSTAWY: MALARSTWO, RYSUNEK I WYCINANKA

NIEDZIELA 16 lipca 2017, godz. 17:00, Gminny Ośrodek Kultury, wstęp wolny

rena Zguda
Mieszka i pracuje w Lanckoronie. Uczy plastyki w szkole podstawowej i gimnazjum. Ukończyła Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Tworzy wycinankę artystyczną inspirowaną mizrachem żydowskim, motywami chrześcijańskimi, muzyką oraz pięknem krajobrazu, architekturą i historią Lanckorony.
Wystawy: Haarlemmerliede /Holandia/, Kraków, Łódź, Chełmek, Budapeszt /Węgry/, Rabka, Lanckorona

O wystawie:
Malarstwo, rysunek i wycinanka.
Autoportrety, autowymysły, inspiracje mizrachem, kurdybankiem, firletkami i innymi cudami przyrody oraz Lanckoroną.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 16.07.2017 o godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie.

 

CARLOS MARTIN Y SUS CABALLEROS / ACCEPDANCE

NIEDZIELA 16 lipca 2017, godz. 19:30, Cafe Arka, wstęp wolny

Carlos Martin (Carlos Martin y sus Caballeros) to pochodzące z Austrii trio: Martin Wesely jako Carlos Martin (gitara, mandolina, śpiew), Floriano Saltarello (kontrabas) i Andrès Barca (bębny). Wykonują muzykę łączącą jazz z tradycyjną i popularną muzyką od Buenos Aires, przez Hawanę, Nowy Jork, Andaluzję, po Paryż. Zespół wykorzystuje na koncertach instrumenty tak nietypowe, jak tarka do prania, czy rzadko dziś spotykana drumla.

AccepDanceCollective to z kolei polsko-austriacki projekt Martina Wesely (gitara akustyczna) i Piotra Domagały (gitara akustyczna/elektryczna) z udziałem Olega Dyyaka (akordeon, duduk), Andreasa Schiffera (perkusja) i Flo Hupfaufa (kontrabas). Zespół zaprezentuje autorską muzykę z elementami jazzu, folku i improwizacji.

https://www.carlosmartin.at

 

EWA LIPSKA & GRZEGORZ TURNAU

WTOREK 18 lipca 2017, godz. 19:30, Cafe Arka, wstęp wolny

„Krótka bajka” to tytuł spotkania poetycko-muzycznego oraz piosenki Grzegorza Turnaua z jego drugiego studyjnego solowego albumu „Pod światło” (1993), do której tekst napisała polska poetka i felietonistka Ewa Lipska. Autorka słów i kompozytor spotkają się ponownie w Lanckoronie, by porozmawiać o podwójnym życiu wierszy i piosenek. Ewa Lipska jest autorką tekstów piosenek Grzegorza Turnaua, Marka Grechuty, Anny Szałapak oraz tych komponowanych m.in. przez Andrzeja Sikorowskiego, czy Seweryna Krajewskiego.

Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. Od 1991 roku wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Regularnie i intensywnie koncertuje, współpracuje z wieloma wybitnymi artystami. Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

http://grzegorzturnau.pl

Ewa Lipska – poetka, felietonistka. Wieloletnia redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Współzałożycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Brała udział w festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory ukazało się około 50 obcojęzycznych wyborów wierszy poetki m.in. w języku niemieckim, angielskim, francuskim, duńskim, węgierskim, bułgarskim, serbskim, szwedzkim, hebrajskim. Wielokrotnie nagradzana za twórczość literacką w kraju i za granicą.

http://lipska.wydawnictwoliterackie.pl

 

KUBA DUDA

ŚRODA 19 lipca 2017, godz. 19:00, Cafe Pensjonat, wstęp wolny – wymagana rezerwacja miejsc

„Sześć strun i taśma” – solowy koncert gitarowo-filmowy w wykonaniu Kuby Dudy.

Kuba Duda to młody gitarzysta i autor muzyki instrumentalnej, która – mimo braku warstwy tekstowej – wciąga w swą ilustracyjną opowieść. Chcąc wykorzystać obrazowy charakter utworów, wzbogaca swoje koncerty o projekcję filmów z projektorów analogowych, co zdaniem wielu słuchaczy kończy się ucztą dźwiękowo-wizualną. Podczas występów solowych wykonuje autorskie kompozycje na gitarze, a styl jego gry przywodzi na myśl mistrzów gitarowej muzyki improwizowanej, takich jak Marc Ribot, Aram Bajakian, czy Raphael Rogiński.
Solowym występem otwierał krakowskie koncerty holenderskiego wirtuoza lutni oraz kompozytora muzyki do filmów Jima Jarmuscha – Jozefa van Wissema. Poza występami solowymi gra w zespole Patrick The Pan, a w przeszłości współpracował z zespołami Vladimirska, The Silver Owls, Teddy Jr. and The Undertakers oraz Limboski.
Inspiracją, a zarazem tłem solowej twórczości Kuby są filmy Lyncha i Jarmuscha.

Koncert Kuby Dudy jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Terra Artis.
Organizator: Cafe Pensjonat

 

ENSEMBLE LA VOLTA

CZWARTEK 20 lipca 2017, godz. 19:30, Gminny Ośrodek Kultury, wstęp wolny

LA VOLTA jest zespołem, mającym swoją siedzibę w Reinach/Basel Land (Szwajcaria). W zespole występują dzieci i młodzież w wieku 10—18 lat. Pod kierownictwem twórcy i opiekuna zespołu, Jürgena Hübschera, młodzi muzycy wykonują wiele gatunków muzyki, m.in. muzykę barokową oraz ludową i popularną. Grają na różnych rodzajach gitar, na instrumentach historycznych (jak lutnia, gitara barokowa, mandolina barokowa, pandora itd.) oraz na instrumentach folklorystycznych z całej Europy i obu Ameryk, na skrzypcach, fletach i na ponad 30 rodzajach instrumentów perkusyjnych. Od założenia zespołu w roku 1984 LA VOLTA znana jest jako przykład innowacyjnej pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach pedagogiki muzycznej. Zespół odbywa liczne podróże koncertowe w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Francji, we Włoszech, w Holandii, Luksemburgu, Danii, Czechach, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kostaryce i Nikaragui oraz w Polsce.

http://www.la-volta.com

 

SPEKTAKL FINAŁOWY WARSZTATÓW POETYCKICH

PIĄTEK 21 lipca 2017, godz. 19:30, Gminny Ośrodek Kultury, wstęp wolny

Spektakl finałowy warsztatów poetyckich prowadzonych przez Bronisława Maja z udziałem Remigiusza Szumana.
Remigiusz Szuman – autor muzyki i tekstów, gitarzysta i śpiewak – jednym słowem pieśniarz. Niewidzący, ale słyszący i czujący muzykę. Jest laureatem wielu festiwali autorskiej piosenki poetyckiej, m.in. Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie, czy Festiwalu Pieśniarzy Niepokornych we Wrocławiu (pierwsza nagroda) oraz trzykrotnym finalistą Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. W 2011 r., nakładem Agencji MTJ, ukazała się jego pierwsza autorska płyta pt. „Opowieści Frontowe”, z udziałem tak znamienitych gości jak: Marek Piekarczyk, Mateusz Pospieszalski, Robert „Litza” Friedrich czy Heinz Fallmann, z którym współpracę nawiązał podczas Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie. Obecnie jest liderem muzyczno-poetyckiego projektu „Niewidzialność Remigiusza Szumana” oraz postpunkowej formacji „Szumni”.

 

 

KONCERT FINAŁOWY UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW

SOBOTA 22 lipca 2017, godz. 17:00, Rynek w Lanckoronie, wstęp wolny

Tradycyjny koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników X Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie oraz występ orkiestry gitarowej składającego się ze wszystkich uczestników!

 

 

 

 

WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

SOBOTA 22 lipca 2017, godz. 21:00, Rynek w Lanckoronie, wstęp wolny

Orkiestra rozsmakowana w dawnych melodiach Warszawy (i nie tylko) kontynuująca tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w muzyczną podróż do czasów, gdy na największych polskich scenach grywało się piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, czy Fanny Gordon. Podczas występów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej można usłyszeć repertuar dwudziestolecia międzywojennego, piosenki Adama Astona, Wiery Gran, Tadeusza Faliszewskiego, Henryka Rostworowskiego, Mieczysława Fogga i innych gwiazd teatralnych, kabaretowych, jak i filmowych. Orkiestra zachowuje naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, dodając im dodając im odrobiny współczesnej wrażliwości muzycznej.

http://karrot.pl/wos

 

Tekst i fotografie: Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x