Festiwal Święto Ogrodów w Stryszowie z Teatrem Młodych im. R. Warzechy

„Święto Ogrodów to festiwal, który od dekady stara się byśmy, zgodnie ze słowami Janusza Kofty, pamiętali o ogrodach. Ogród Botaniczny UJ, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa” i Stowarzyszenie „Ogrody Sztuki” corocznie zapraszają domy kultury, muzea, uczelnie wyższe, klasztory, stowarzyszenia, ogrodników i wszystkich pasjonatów do przygotowania wydarzeń związanych z ogrodami. Imprezy festiwalowe odbywają się zarówno w Krakowie jak i w innych miejscowościach Małopolski. 2 czerwca Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy OCD na święcie Ogrodów przedstawi swoją nową sztukę: „Posażna Jedynaczka”.

 

Teatr Młodych im. R. Warzechy – laureat II Nagrody Województwa Małopolskiego im. W. Orkana za propagowanie idei regionalizmu
FESTIWAL ŚWIĘTO OGRODÓW W STRYSZOWIE

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Dwór w Stryszowie (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki)

Z okazji 190-tej rocznicy urodzin Jana Aleksandra hr. Fredry

Autor programu: mgr Mirosław Płonka

Prowadzi: Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy OCD

Dwór w Stryszowie:

2.06.2019

PROGRAM:

godz. 14.00-16.30 – popołudnie w ogrodach dworskich

  • zwiedzanie Dworu w Stryszowie

Grupy min. 4-osobowe co 20 minut oprowadzają: najmłodsi członkowie Teatru Młodych

  • animacja czasu wolnego w ogrodzie (prowadzenie: Dorota Płonka)

  • kawa\herbata\ciasto (Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie)

  • animacja dramatu (wspólne czytanie utworów dramatycznych)

  • warsztat plecenia wianków i wykonywania bukietów z polnych kwiatów (Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie)

  • strażacka animacja czasu wolnego (Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszowie)

  • stryszowski ogród dworski – malowanie pejzaży

godz. 16.00 – wspólne śpiewanie piosenek i pieśni ludowych (akordeon: Jan Porębski)

godz. 17.00 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Święta Ogrodów 2019 w Stryszowie –

Polonez w ogrodach dworskich i jednoaktówka „POSAŻNA JEDYNACZKA”

OBSADA:

Szumbaliński – Mirosław Płonka

Służący Błażej – Włodzimierz Dudoń

Służący Waluś – Adrian Studnicki

Paulina – Mateusz Zawiła

August Darzyński – Krzysztof Kozik

Henryk Marecki – Paweł Żmija

Kamilla – Dorota Płonka

Maciej Gomojło – Tadeusz Szkut

Agata – Agnieszka Kozik

Kazimierz Ratatyński – Filip Gnojek

Ludwika – Dominika Kozik

Józia – Klaudia Pacułt

Wdowa: Małgorzata Żmija

Dzieci: Zuzanna Żmija, Julia Wróbel, Emilia Studnicka, Barbara Ryba

Pomoc techniczna: Paweł Leśniak

Reżyseria: Mirosław Płonka

Informacje o Teatrze Młodych:

Trupa aktorów-amatorów w wieku od 6-latki po 68-latka, którzy są rodzimymi mieszkańcami Gminy Stryszów (gł. miejscowości: Stryszowa, Dąbrówki i Stronia) prowadzonych przez teatrologa Mirosława Płonkę. Teatr został założony w 2007 roku. Aktorami początkowo byli tylko nastolatkowie, dlatego obrał on nazwę Teatru Młodych. Obecnie adepci sztuki aktorskiej rekrutują się spośród wszystkich chętnych osób, którym działalność artystyczna zawsze była bliską. Tym samym określenie „Młodych” nabrało nowego znaczenia i wiązane jest z młodością ducha i zapału aktorów. Od 2012 roku Teatr Młodych przybrał imię o. Rudolfa Warzechy – karmelity, który pracował w wadowickim szpitalu w momencie, gdy przychodzili oni na świat. Teatr jest m. in. LIDEREM ROKU 2016 czy laureatem II Nagrody Województwa Małopolskiego im. W. Orkana za propagowanie idei regionalizmu.

POSAŻNA JEDYNCZKA:

Wdowiec Szumbaliński ma pięć córek, ale wszystkim rozgłosił, że ma jedynaczkę. W ten sposób dziewczęta nie wiedzą same o sobie, wychowują się u sióstr Szumbalińskiego, a ojciec układa ich małżeństwa, podając każdemu kandydatowi, że otrzymuje jedynaczkę, a wraz z nią piękny posag. Posag jest pokaźny, ale niestety dzielony na pięć dziewcząt, co Szumbaliński skrzętnie ukrywa. Wszystko komplikuje się w dzień imienin przebiegłego Wdowca, gdy wszyscy naraz postanawiają złożyć mu wizytę. Premiera POSAŻNEJ JEDYNACZKI jest 55. premierą Teatru Młodych ze Stryszowa.

Święto Ogrodów:

„Święto Ogrodów to festiwal, który od dekady stara się byśmy, zgodnie ze słowami Janusza Kofty, pamiętali o ogrodach. Ogród Botaniczny UJ, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa” i Stowarzyszenie „Ogrody Sztuki” corocznie zapraszają domy kultury, muzea, uczelnie wyższe, klasztory, stowarzyszenia, ogrodników i wszystkich pasjonatów do przygotowania wydarzeń związanych z ogrodami. Imprezy festiwalowe odbywają się zarówno w Krakowie jak i w innych miejscowościach Małopolski. Ideą Festiwalu jest stworzenie dla miłośników ogrodów i parków możliwości wypoczynku wśród zieleni oraz skorzystania z propozycji kulturalnych i naukowych przygotowanych przez organizatorów. Święto Ogrodów to koncerty, wystawy, prelekcje, ale przede wszystkim spotkania w dobrej atmosferze i bliskości natury. Festiwal jest również, często jedyną w roku, okazją by poznać niedostępne na co dzień ogrody klasztorne, królewskie czy prywatne. Festiwal Ogrodów zagościł również w Stryszowie i od trzech lat to wielkie plenerowe wydarzenie organizuje w Muzeum Dwór w Stryszowie Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy.

Wstęp wolny.

W razie niepogody w godz. od 14.00 do 17.00 odbędzie się oprowadzanie i o godz. 17.00 zagramy spektakl w zabytkowych pomieszczeniach Dworu w Stryszowie. Zatem pogoda nie stanowi żadnej przeszkody.

Wszelkie informacje:

Znajdź nas na Facebook’u – https://www.facebook.com/mlodzi.rudolfa/

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/376487342951875/

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x