Dzieci dla Ukrainy – Wystawa Obrazów w Werandzie Anieli

Wystawa Dzieci dla Ukrainy już niedługo dobiegnie końca, więc zapraszamy, kto jeszcze nie widział pięknych prac na żywo.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 15.00 do 19.00 w Werandzie Anieli, ul. Długa 24 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przypominamy ze obrazy są inspirowane twórczością Marii Prymachenko (której twórczością inspirował się m.in. Pablo Picasso) i ikoną ukraińską. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość prezentowanych prac, warsztat artystyczny oraz spojrzenie dzieci na otaczający nas świat, który na nie oddziałuje. 

Można śmiało powiedzieć, że niektóre prezentowane prace nie odbiegają od genialnej Prymaczenko, a trudny temat pisania ikon, został zadziwiająco dobrze przedstawiony przez dzieci. Warto zwiedzić wystawę, gdyż moim zdaniem rzadko w Kalwarii można obejrzeć wydarzenia artystyczne tej jakości.

Marija Prymaczenko jest autorką ponad 1000 prac. Była artystką o wyjątkowym światopoglądzie. W tworzeniu obrazów artystycznych z lat 30. XX w. decydującą rolę odgrywała linia i zasady tradycyjnej ukraińskiej ornamentyki, przedstawiające kwiaty, rośliny i zwierzęta w dwuwymiarowych formach. Z czasem format jej obrazów rósł, a białe tła prac z lat 30. ustąpiły kolorowym w latach 60. i 80. Zmieniła się także jej technika: od transparentnych akwareli o wyraźnych graficznych konturach jej wczesnych prac po gęsty intensywny gwasz, który dał początek pełnej tonacji głębi koloru. Kompozycja obrazów pozostała niezmieniona, podobnie jak wirtuozeria linii i kolorów. Kwiaty zajmowały szczególne miejsce w jej dorobku artystycznym. Jasne, dekoracyjne, nietypowe w kształcie i kolorze, stanowiły estetyczno-filozoficzną interpretację relacji między człowiekiem a wszechświatem. Znaczące miejsce zajmowały również wizerunki ptaków, które od wieków uosabiają dobro, miłość, pokój i są pośrednikami między niebem a ziemią. Z kolei dekoracyjne obrazy z wizerunkami zwierząt i fantastycznych stworzeń to kwintesencja twórczości Prymaczenko. Wielu krytyków dostrzegło jej specyficzną „filozofię dobra”, którą ucieleśnia w obrazach „miłych” zwierząt i ptaków (lwów, zająców, byków, koni, bocianów, jaskółek itp.). W latach 70. pojawiła się pewna innowacja – na odwrocie obrazów zostawiała krótkie teksty w formie wierszyków, piosenek czy życzeń, organicznie związanych z obrazami. Ponadto stworzyła kilka prac nawiązujących do postaci Tarasa Szewczenki i jego poematu Katarzyna. Twórczość Prymaczenko wykracza poza sztukę ludową i jest zjawiskiem unikatowym w sztuce ukraińskiej. Zgodnie z typologią prace Prymaczenko można podzielić na trzy grupy: obrazy z fabułą (figury), obrazy symboliczne i rytmiczno-ornamentalne. Jak napisała Nina Weligocka: „Prymaczenko nieustannie przeplata odmienne motywy, które ucieleśnia niemal wszędzie w postaci prostych znaków. W fantastycznych dziełach artystki, w śmiertelnej walce rozumu i wariactwa, życia i śmierci, światła i ciemności przeważają siły dobra, kwitnący nosiciele radości i pokoju”. (za: pl.wikipedia)

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x