Do 30 czerwca można zgłaszać poprawki do planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kalwaria Zebrzydowska

Już 27 maja 2019 r. na kalwaryjskim BIP-ie (Biuletynie Informacji Publicznej) Urzędu Miasta zamieszczono informacje o o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Poprawki te można zgłaszać do 12 lipca br. Od 3 czerwca są także wyłożone do publicznego wglądu projekty zmian zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych wsi. Tylko na próżno szukać tych informacji na stronie internetowej urzędu, czy gablotach poza Urzędem Miasta*.

Już 27 maja 2019 r. na kalwaryjskim BIP-ie (Biuletynie Informacji Publicznej) Urzędu Miasta zamieszczono informacje o o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Poprawki te można zgłaszać do 12 lipca br. Od 3 czerwca są także wyłożone do publicznego wglądu projekty zmian zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych wsi. Tylko na próżno szukać tych informacji na głównej stronie internetowej urzędu. 

Ważną informacją na tym etapie procedowania jest to, że uwagi do planu zagospodarowania może składać nie tylko właściciel działki, ale także jego sąsiad, a nawet każdy mieszkaniec gminy. Dla przykładu jesli sąsiad chce postawić fabrykę, to każdy ma prawo wnieść wobec tego swoje uwagi.

Mieszkańcy już chyba powinni się przyzwyczaić, że Urząd nie jest po to, aby dokładać sobie pracy. Jak inaczej wytłumaczyć, że najważniejsze informacje z prawa lokalnego, jak zmiana zagospodarowania przestrzennego gminy, nie jest informacją dostępną dla każdego mieszkańca. Nie są one umieszczane na głównej stronie internetowej Urzędu Miasta, która prawie i wyłącznie służy jako album fotografii burmistrza, zaś ważne informacje są „poukrywane” w różnych zakładkach, byle tylko nie rzuciły się w oczy. Zamiast docierać z faktyczną informacją ważną dla mieszkańca, tworzy się „pokraczne” biuletyny gdzie to w 2018 roku burmistrz nie był i kogo nie ściskał oraz nie całował. Według tego biuletynu kadencja Rady Miejskiej kończy się w 2020 roku. 

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – napisany przez nieznanych z imienia i nazwiska redaktorów najprawdopodobniej będących urzędnikami w UM w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdyż z braku stopki redakcyjnej nie można tego stwierdzić

Ostatnim razem gdy zmieniano plan zagospodarowania przestrzennego, w listopadzie zeszłego roku, było identycznie – o czym pisaliśmy w artykule: Dziś ostatni dzień na zgłaszanie poprawek do planu zagospodarowania przestrzennego.

Biuletyn Informacji Publicznej, gdzie Urząd musi, choćby nie chciał publikować swoje poczynania jest bardzo nieprzyjemny w wyszukiwaniu i odnajdywaniu informacji. W dobrze zarządzanych gminach, wychodzących naprzeciw mieszkańcom, jak np. w Stryszowie, najważniejsze informacje z BIP są od razu powielane na stronie gminy oraz publikowane na facebooku. Dlatego też, aby nie musieli państwo sami szukać, tych informacji, podajemy linki do obwieszczeń związanych z planem zagospodarowania przestrzennego opublikowanych w BIP:

–>> Obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska <<–  do 12 lipca
–>> Obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Przytkowice na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska – etap „A” oraz projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zarzyce Małe na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wraz z prognozami oddziaływania na środowisko <<– do 30 czerwca
–>> Obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektów zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wsi: Barwałd Górny, Barwałd Średni, Brody, Leńcze, Podolany, Przytkowice – etap „A”, Stanisław Dolny, Zarzyce Małe, Zarzyce Wielkie, Zebrzydowice na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wraz z aneksami do prognoz oddziaływania na środowisko <<– do 30 czerwca

Dziwne zachowanie Urzędu, utrudniony dostęp do informacji o zmianach, oraz błędy czynione przy pracach z planem zagospodarowania przestrzennego gminy (z winy UM) powodują, że plan musi być co chwilę zmieniany i poprawiany. Wszystkie prace przy nim są chaotyczne i nie widać w nich jakiejkolwiek systematyki. Za każdą taką zmianę płacą przecież podatnicy, a koszty tego mogły już w ostatnich latach wynieść kilkaset tysięcy złotych. Czy nie lepiej zamiast ciągłych chaotycznych i doraźnych zmian, zrobić raz a porządnie? 

Nad gminą wisi widmo odszkodowań, jeżeli dojdzie do uchylenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Odpowiedzialność za przygotowanie MPZP i za przeprowadzenie konsultacji społecznych spoczywa na burmistrzu. 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x