mat. prasowy

Czym jest intubacja? Co jest do niej potrzebne?

Intubacja pozwala udrożnić drogi oddechowe. Wykonywana jest zarówno po wypadku, gdy funkcje życiowe podtrzymywane są przez urządzenia medyczne, jak i przed operacją, podczas której pacjent nie będzie w stanie samodzielnie oddychać. Jej wykonanie jest możliwe tylko dzięki specjalistycznym narzędziom.

Jak przebiega intubacja?

Podczas intubacji specjalistyczna rurka przypominająca cewnik zostaje wprowadzona do tchawicy. Utrzymuje drożność dróg oddechowych i pozwala na prawidłową wentylację.

Najczęściej zabieg wykonywany jest przez jamę ustną. Rurki są wówczas większe, a przez to łatwiej nimi operować i tym samym prawidłowo wykonać intubację. Zabieg przez nos wymaga zastosowania cieńszych i dłuższych narzędzi. Taka forma intubacji stosowana jest przede wszystkim u pacjentów z planowanymi operacjami.

Przy intubacji wykonywanej przez gardło, przed wsunięciem rurki do jamy ustnej, wkładany jest do niej laryngoskop. Pozwala uwidocznić krtań i umożliwia prawidłowe wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy.

Po wsunięciu rurki anestezjolog lub ratownik sprawdza jej drożność, ale też osłuchuje klatkę piersiową stetoskopem, aby potwierdzić równomierną wentylację. W razie nieprawidłowości osłuchowych konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu. Może być to bowiem znak, że rurka została wprowadzona nie do dróg oddechowych, ale pokarmowych.

Gdy rurka zostanie wprowadzona prawidłowo, do jej końca podłączany jest respirator lub worek samorozprężalny. To pozwala na rytmiczną wentylację płuc.

Jakie narzędzia do intubacji są niezbędne?

Podstawowym akcesorium do wykonania intubacji jest rurka intubacyjna. Najczęściej wykonana jest z giętkiego silikonu medycznego (rzadziej wykorzystuje się inne tworzywa sztuczne), który jest neutralny dla tkanek i nie wywołuje reakcji alergicznych.

W przypadku pacjentów długotrwale unieruchomionych i poddawanych wentylacji mechanicznej (np. po wypadku), niezbędne jest zastosowanie rurki z mankietem niskociśnieniowym. Taki dodatek stabilizuje ułożenie akcesorium w tchawicy, ale też zapobiega ubytkom powietrza przez szczeliny. Natomiast narzędzie ze zwykłym mankietem wykorzystywane jest, aby zapobiec przedostawaniu się wydzielin do płuc (np. krwi).

Do intubacji niezbędny jest też laryngoskop z kamerą lub wbudowaną żarówką. Ułatwiają one wprowadzenie rurki do dróg oddechowych.

W przypadku trudnych intubacji, gdy krtań nie jest dobrze widoczna (np. u pacjentów z uszkodzeniami okolic szyi), potrzebna jest prowadnica, która nadaje rurce intubacyjnej optymalną krzywiznę i pozwala wykonać zabieg prawidłowo.

Jak dobrać rozmiar narzędzi do intubacji?

Rurka do intubacji powinna być dobrana po uwzględnieniu wieku, płci i budowy anatomicznej pacjenta. Co do zasady – stosuje się jak największe możliwe narzędzie. Wszystko po to, aby z jednej strony nie uszkodzić dróg oddechowych, ale też zapobiec zbyt dużemu oporowi powietrza i tym samym nieefektywnej wentylacji.

W przypadku intubacji przez jamę ustną wykorzystywane są rurki o średnicy 7,5–9,5 mm, a przez nos – 6,5–7,5 mm (wówczas narzędzie musi być dłuższe o 2–4 cm). W przypadku dzieci stosowane są rurki o średnicy 2,5–6 mm (w zależności od wzrostu dziecka). Rurki we wszystkich niezbędnych rozmiarach znajdziesz sklepie Meringer: https://sklep.meringer.pl/kategorie/chirurgia-jednego-dnia/intubacja.

Dla ułatwienia doboru każda rurka intubacyjna ma oznaczone na ściankach długość oraz średnicę. Narysowana podziałka pozwala natomiast kontrolować położenie narzędzia. W przypadku kobiet (przy intubacji przez jamę ustną) długość wsuniętej do dróg oddechowych rurki (liczona od zębów lub dziąseł) zwykle wynosi 21–22 cm, a u mężczyzn – 23–24 cm; u noworodków natomiast – zaledwie 6 cm.

Długość rurek waha się od 10 do 35 cm i zawsze jest skorelowana ze średnicą. Parametr ten należy uwzględnić podczas zakupu narzędzi wykorzystywanych w praktyce medycznej. Akcesoria krótkie będą przydatne w klinikach dziecięcych, ale nie będą mogły być zastosowane podczas ratowania życia osób dorosłych.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Notify of
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x