Czyste powietrze w gminie Kalwaria Zebrzydowska to gorący i dość niestety smrodliwy temat. Jedni mówią, aby karać, sprawdzać dronami co wychodzi z komina, powołać straż gminną, inni wskazują na edukację, a jeszcze inni mówią, że jest dobrze i powietrze im nie przeszkadza. Ogólnie ujmując nie jest źle, bo jest już tragicznie. Smog jak rzeka rozlewa się w niektórych partiach miasta i gminy i po prostu dusi, truje i powoli zabija.
Jedną z ciekawszych do rozważenia inicjatyw, skierowała na ostatniej Radzie Miasta (6 grudnia 2018 r.) pani Zofia Jończyk (której pomysł poddał Dawid Herbut). Zaproponowała ona, aby zwolnić od podatków, lub dać ulgi tym, którzy wymienią piece na ekologiczne. Za przykład może posłużyć gmina Wieprz, która wprowadziła pięcioletnie zwolnienie od podatku od nieruchomości za lata 2018-2022 [link do uchwały rady gminy Wieprz].
„§ 1a. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:
1) budynki mieszkalne, w których na dzień 1 stycznia 2018 r., do celów grzewczych stosowane są ekologiczne źródła ciepła takie jak: ogrzewanie gazowe, elektryczne, lekki olej opałowy, pompy ciepła, kotły 5 klasy na węgiel lub biomasę, kocioł zgodny z ekoprojektem, za wyjątkiem budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
2) budynki mieszkalne, w których dokona się zmiany systemu ogrzewania po dniu 1 stycznia 2018 r. na ekologiczne źródła ciepła takie jak: ogrzewanie gazowe, elektryczne, lekki olej opałowy, pompy ciepła, kotły 5 klasy na węgiel lub biomasę, kocioł zgodny z ekoprojektem, za wyjątkiem budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, począwszy od dnia 1 stycznia następującego po roku, w którym zakończono inwestycję polegającą na wymianie systemu ogrzewania;
3) budynki mieszkalne wybudowane po dniu 1 stycznia 2018 r., w których zastosowano ekologiczne źródła ciepła takie jak: ogrzewanie gazowe, elektryczne, lekki olej opałowy, pompy ciepła, kotły 5 klasy na węgiel lub biomasę, kocioł zgodny z ekoprojektem, za wyjątkiem budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, począwszy od dnia 1 stycznia następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie budynku.
2. Zwolnienie obowiązywać będzie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.”
W naszej gminie można by także wprowadzić podobną uchwałę, tak, aby każdy kto wymieni przydomowe źródło ciepła na ekologiczne otrzymał zwolnienie np. na pięć lat. Może dzięki temu wreszcie udałoby się częściowo zinwentaryzować w gminie przydomowe kotłownie, bo naprawdę wszelkie wymówki że nie da się są dziwne, skoro burmistrz Augustyn Ormanty w kampanii wyborczej w trzy, czy cztery tygodnie odwiedził każdy z pięciu tysięcy domów w gminie, to nawet naszym urzędnikom powinno się to udać w cztery miesiące, jeśli będą to robić przez 2 dni w tygodniu. Skoro burmistrz podołał, to urzędnicy powinni brać przykład z góry i ruszyć jego śladami.
Czekamy na reakcję Rady Miasta i Burmistrza Augustyna Ormantego. Czy 28 grudnia 2018 r. zapisze się chlubą kartą w historii naszej gminy? Czy na najbliższej sesji rady miasta poznamy na to odpowiedź? Czas pokaże…
Warto wspomnieć, że inicjatywa Pani Zofii Jończyk wyklarowała się po dyskusji pod wpisem Dawida Herbuta o „Uzdrowisku Kalwaria Zebrzydowska” na Facebooku. Dawid Herbut podsunął pani Zofii pomysł zapronowania radzie miejskiej wprowadzenia ulg podatkowych, co zostało uczynione 6 grudnia.
About Author
You may also like
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Od poniedziałku 18 listopada do piątku 22 krajówka w Kalwarii na odcinku rynku będzie zamknięta w godz. 9.00-14.00