Coraz więcej wiernych pielgrzymuje do Kalwaryjskiego Sanktuarium

W 2022 roku Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło 1 204 682 pielgrzymów. W stosunku do poprzedniego roku zanotowano wzrost przybywających.

W minionym roku w sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne obchody, które na czas dwuletniej pandemii były odwołane, lub sprawowane w okrojonej formie. Dwa największe odpusty – Wielki Tydzień z Misterium Męki Pańskiej oraz Odpust Wniebowzięcia NMP, a także Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziły na modlitwie wielotysięczne rzesze wiernych.

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, w sanktuarium znalazło schronienie ponad 360 osób uciekających przed rosyjską agresją. Odbywała się także stała modlitwa o pokój i specjalne nabożeństwa, szczególnie to w łączności z papieżem Franciszkiem, podczas którego zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Przez cały rok kontynuowane były prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”.Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przechodzą trzy budynki przed bazyliką. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich zostało poddanych pracom konserwatorskim.

W tym roku podczas uroczystości odpustowych ku czci Wniebowzięcia Maryi obchodziliśmy 20 rocznicę drugiej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i Jego modlitwy zawierzenia Maryi. W uroczystościach wziął udział o. Francesco Patton, OFM, Kustosz Ziemi Świętej.

Przez cały rok do sanktuarium przybyło w grupach zorganizowanych 93 250 osób, z czego 1219 to pielgrzymi z zagranicy. Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybyło z krajów Europy (Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Ukraina), Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało również grupy m.in. z Zimbabwe, Indii, czy Japonii. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 21 032 osób.

Na obchody Wielkiego Tygodnia przybyło do Kalwarii Zebrzydowskiej 111 tys. wiernych, podczas uroczystości sierpniowych w tygodniu odpustowym sanktuarium nawiedziło 110 tys. pielgrzymów, a Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zgromadziła 65 tysięcy osób.

Ważnym wydarzeniem w sanktuarium było spotkanie Prowincjałów i gwardianów Konferencji Północno i Południowo – Słowiańskich z Generałem Zakonu Braci Mniejszych, o. Massimo Fusarellim OFM. Wśród tradycyjnych pielgrzymek, takich jak Pielgrzymka rodzin diecezji bielsko – żywieckiej i sosnowieckiej, Pielgrzymka Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło – Życie, Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych oraz wielu innych, po raz pierwszy odbyła się Pielgrzymka Górali i Lachów.

Zaobserwowano ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie i indywidualnie, udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie.

Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkich modlitwach przybywających do sanktuarium pielgrzymów oraz sprawowanych sakramentach. Kalwaryjskie sanktuarium ciągle jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem i odzyskiwania duchowej harmonii i pokoju serca.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. Andrzej Famielec

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x