Burmistrz zorganizował konferencję prasową w sprawie funkcjonowania aptek

W dniu dzisiejszym (12 kwietnia 2021 r.) odbyła się krótka konferencja prasowa zorganizowana przez Burmistrza Augustyna Ormantego w sprawie funkcjonowania aptek na terenie gminy. Przypomnijmy, że po pozytywnej rekomendacji Ministra Zdrowia, w dniu 28 grudnia Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na chwilę obecną nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy będzie ona jednak działać.

Z powodu braku ostatecznej decyzji w sprawie powstania apteki przy Biedronce w dniu dzisiejszym (12 kwietnia 2021 r.) odbyła się krótka konferencja prasowa zorganizowana przez Burmistrza Augustyna Ormantego. Na konferencji poinformowano o wyniku przeprowadzonej kontroli przez Urząd Miasta w sprawie funkcjonowania aptek w porach nocnych oraz w dni wolne od pracy, a także odczytano pisma skierowane do: Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. W pismach zwrócono się o przyjęcie Gminy Kalwaria Zebrzydowska, jako strony w sprawie otwarcia Nowej Apteki na ul. Krakowskiej, która to decyzja została oprotestowana przez Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, a także o przeprowadzenie kontroli przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o przeprowadzenie kontroli z zakresu wypełniania dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska napisano m.in.: 

„W związku z licznymi interwencjami mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska dotyczącymi trudności w zaopatrzeniu w niezbędne artykuły medyczne, jako Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej występuję z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli w aptekach ujętych w harmonogramie zatwierdzonym uchwałą Rady Powiatu Wadowickiego. Apteki te nie respektują prawa miejscowego, nie pełnią nocnych i świątecznych dyżurów okazując w ten sposób rażące lekceważenie przedmiotowego prawa.

Obowiązek pełnienia dyżurów przez apteki wynika z uchwały Rady Powiatu Wadowickiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Zgodnie z art.94 ust.2 Prawo Farmaceutyczne rada powiatu posiada wyłączną kompetencję do ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie. Z uwagi na charakter świadczonych usług przez apteki , godziny ich pracy powinny być dostosowane do potrzeb ludności i zapewniać dostępność również w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Z tego obowiązku nie mogą zwolnić szczególne warunki pracy konkretnej apteki np. liczba zatrudnionych pracowników. W myśl bowiem art.88 ust.5 u.p.f. obowiązkiem kierownika apteki jest odpowiednia organizacja pracy w aptece, w tym zatrudnienie takiej liczby osób, która umożliwia świadczenie usług farmaceutycznych poprzez zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze zgodnie z istniejącym zapotrzebowaniem.

Apteki ogólnodostępne mają bezwzględny obowiązek pełnienia dyżurów w określonym przez uchwałę rady powiatu terminie. Nie przestrzeganie przez apteki uchwały rady powiatu dotyczącej rozkładu godzin jej pracy i ustalonych dyżurów , stanowi niezastosowanie się do prawa miejscowego , a przedsiębiorca otrzymując zezwolenie na prowadzenie apteki zostaje zobligowany do przestrzegania przepisów prawa.”

Jest to już kolejna konferencja prasowa związana ze sprawą nowopowstającej apteki, wcześniej pisaliśmy o tym w artykułach:  Trwa walka o aptekę w Kalwarii. Burmistrz zorganizował konferencję, Urząd Miasta prostuje oświadczenie Związku Aptekarzy w sprawie powstania nowej apteki w Kalwarii oraz Burmistrz interweniuje w sprawie powstania nowej apteki u Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
15 kwietnia 2021 13:34

Bardzo jest to przykre, że Burmistrz wprowadza w błąd mieszkańców.
Apteka przy ul. Krakowskiej oraz Twoja Apteka przy ul. al. Jana Pawła dyżurują zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Pana Burmistrza na rok 2021.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: