ABC płatności bez prowizji

Prowadzisz własny biznes i starasz się zapewnić swoim klientom usługi najwyższej jakości? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie płatności bezgotówkowych. Terminal płatniczy obecnie można kupić lub wydzierżawić, a przedsiębiorcy przystępujący do Programu Polska Bezgotówkowa mają możliwość akceptacji kart płatniczych bez prowizji.

Darmowy terminal płatniczy

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych wymaga zakupu terminala płatniczego bądź jego dzierżawę. Nabycie takiego urządzenia to niemały wydatek, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na jego dzierżawę, a wówczas terminal płatniczy kosztuje ok. 40 – 60 zł miesięcznie. Koszty dzierżawy zależne są od takich czynników jak model samego urządzenia, przewidywane obroty czy czas trwania umowy pomiędzy przedsiębiorcą, a firmą udostępniającą urządzenie. Jeśli masz własny biznes i chcesz wprowadzić płatności bezgotówkowe, możesz przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa. Jego uczestnicy są zwolnieni z abonamentu za terminale stacjonarne i mobilne przez okres 5 miesięcy i nie płacą prowizji za płatności kartowe przez 5 miesięcy lub do osiągnięcia 42 tys. zł obrotu na terminalu płatniczym POS. To świetny sposób, aby ograniczyć koszty związane z przyjmowaniem płatności bezgotówkowych w pierwszym okresie prowadzenia własnej działalności.

Kto może przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa?

Program Polska Bezgotówkowa powstał przy udziale wydawców kart, organizacji płatniczych Visa® i Mastercard® oraz agentów rozliczeniowych. Jego głównym celem jest wsparcie małych i średnich firm we wdrażaniu płatności bezgotówkowych. Przystąpić do niego mogą ci przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatniego roku nie przyjmowali płatności kartami płatniczymi. Jest to więc korzystne rozwiązanie m.in. dla nowo otwierających się biznesów. Jeśli spełniasz wymagane warunki, wystarczy skontaktować się z agentem rozliczeniowym i podpisać umowę na okres 5 miesięcy. Trzeba przy tym pamiętać, że zwolnienie z abonamentu za terminal płatniczy i z prowizji za płatności kartowe obowiązuje tylko przez ten czas. W przypadku umowy podpisanej na dłużej po upływie 5 miesięcy będą naliczane koszty obsługi takiego urządzenia.

Dlaczego warto wprowadzić terminal płatniczy?

Obecnie klienci mogą płacić bezgotówkowo nie tylko w dużych sklepach, ale również mniejszych punktach handlowo-usługowych, a nawet u kurierów czy taksówkarzy. Według danych gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, w pierwszym kwartale 2022 roku liczba terminali płatniczych w Polsce wynosiła 1 164 369, a więc o 41,3 tys. sztuk więcej w porównaniu do końca 2021 roku, co oznacza wzrost o 4%.[1] Na taki stan rzeczy wpływ miało wprowadzenie od 1 stycznia 2022 roku zmian w ramach programu Polski Ład. Zgodnie z nowymi zasadami przedsiębiorcy posiadający kasy fiskalne są zobowiązani do zapewnienia swoim klientom płatności bezgotówkowych.

Chociaż terminal płatniczy nie jest obowiązkowy we wszystkich firmach, płatności bezgotówkowe bardzo cenią sobie sami klienci. Niektórzy nie noszą nawet ze sobą portfela, bo wolą za zakupy lub usługi zapłacić korzystając ze smartfona bądź smartwatcha. Uregulowanie rachunku w ten sposób trwa znacznie krócej, niż odliczanie gotówki i wydawanie reszty. Odpowiednio dobrany terminal płatniczy to również wyższa jakość usług – klient nie tylko może szybko dokonać płatności, ale też wybrać najwygodniejszą dla niego formę opłacenia zakupów lub usług.

Jak wybrać urządzenie do przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Wybierając terminal płatniczy do swojej firmy, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, jak źródło zasilania, sposób łączenia się z internetem czy dodatkowe funkcje pozwalające przyciągnąć większą liczbę klientów. Dlaczego jest to ważne? Terminal stacjonarny wymagający stałego podłączenia do sieci doskonale sprawdzi się np. w sklepie przy stanowisku kasowym, ale nie spełni swojej funkcji, jeśli np. prowadzisz swoją firmę w ruchu. W takiej sytuacji znacznie lepszym wyborem będzie terminal mobilny z wbudowanym akumulatorem, który pozwoli Ci przyjąć płatności w dowolnym miejscu. Jeśli nie wiesz jaki model terminala płatniczego najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej firmy, najrozsądniej będzie skonsultować się z agentem rozliczeniowym, który doradzi wybór odpowiedniego urządzenia.

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x