45 Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich”

Już po raz czterdziesty piąty harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali po beskidzkich szlakach, uczestnicząc w trzydniowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich”. Organizatorem rajdu była 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego wraz z Hufcem Ziemi Wadowickiej ZHP i „Skautem” Wadowice. Główną idą rajdu jest krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów oraz promowanie kultury i historii regionu.

Tym razem trasa rajdu wiodła harcerzy przez nasz rodzimy, malowniczy Beskid Mały. Sześć patroli zawitało w piątkowe popołudnie na osiedlu Gołębiówka. U podnóża Jaroszowickiej Góry, skąd roztaczał się przepiękny widok na zaporę i Jezioro Mucharskie, harcerze rozbili swoje namioty, a wieczorem zawiązali krąg przy inaugurującym rajd obrzędowym ognisku. W sobotę uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę. Idąc za czarnym szlakiem zdobyli Jaroszowicką Górę, dalej wędrowali przez Łękawicę, Bugaj stryszowski, Stryszów, aż do bazy harcerskiej w Zalesiu. Na trasie wykonywali związane z rajdem zadania, poznając bogatą historię Beskidu Małego. Tegorocznej trasie rajdowej przyświecało hasło „Wędrujemy z kulturą”. Było więc nie tylko grzecznie, sympatycznie i miło. Swoją „obecność” na rajdzie kulturalnie zaakcentował Emil Zegadłowicz z powsinogowymi balladami, Jędrzej Wowro z pieczątkami beskidzkimi, Vincet van Gogh ze „Słonecznikami” czy Jan Kochanowski z fraszką „Na lipę”. Patrole zwiedziły wystawy w zabytkowym dworze w Stryszowie oraz wzięły udział w malarskim plenerze.

Podczas rajdu można było zdobywać sprawność łazika, sobieradka obozowego i wskazidrogi. Nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, zabaw, apeli, obrzędowych ognisk i gawędzenia, sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Rajd zakończył się w niedzielę apelem, podczas którego podsumowano wyniki rajdowej rywalizacji. W rajdzie uczestniczyło ponad 60 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 5 DH „Nasze ZOO” (zwycięzcy rajdu), 1 DH ”Błękitna”, 18 DH „Bajkonators”, 6 DSTH Dioryt”, 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego i PDW „Płomień”. Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy i gratulujemy aktywnego udziału w rajdzie.

Do zobaczenia za rok na beskidzkich szlakach!

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x