27. rocznica pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w którego gaszeniu udział brali strażacy z OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dokładnie 27 lat temu dnia 27 sierpnia 1992 r. zastęp z naszej OSP z Kalwarii Zebrzydowskiej samochodem gaśniczym STAR 244 wyruszył do działań przy pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Prawdopodobną przyczyną zapłonu była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września.

Dokładnie 27 lat temu dnia 27 sierpnia 1992 r. zastęp z naszej OSP z Kalwarii Zebrzydowskiej samochodem gaśniczym STAR 244 wyruszył do działań przy pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Prawdopodobną przyczyną zapłonu była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września.

Pożar rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku około godziny 13.50 i chwilę później został zauważony w oddziale 109 (przy linii kolejowej łączącej Racibórz z Kędzierzynem–Koźlem) leśnictwa Kiczowa, nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w pobliżu miejscowości Solarnia.

Warunki meteorologiczne były wyjątkowo sprzyjające pożarowi – temperatury ponad 32 °C.

Prawdopodobną przyczyną zapłonu była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września. Dużą rolę podczas gaszenia odegrało masowe użycie 26 samolotów PZL M18 Dromader, zrzucających „bomby wodne” na czoło ognia. Ponadto w akcji gaszenia pożaru brało udział około 1100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, a także sprzęt ciężki, taki jak czołgi, pługi i spychacze. W sumie w akcji gaśniczej brało udział około 10 000 osób.

Zniszczenia na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn miały cechy klęski ekologicznej. W pożarze zginęły 2 osoby – strażacy: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica. Kolejną ofiarą była młoda kobieta potrącona przez wóz strażacki. 50 osób odwieziono do szpitala, a lekko poszkodowanych – którym pomocy udzielono na miejscu – było ok. 2000. Spłonęło 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Rozgrzany popiół pogorzeliska zniszczył 70 km węży strażackich. Spłonęło łącznie 9062 ha, 6212 ha w ówczesnym województwie katowickim i 2850 ha w ówczesnym województwie opolskim. 

relacja i fotografie ze strony: www.memorial.com.pl

Strażacy z JRG w Raciborzu, pod dowództwem starszego aspiranta Andrzeja Kaczyny, wyjeżdżając z punktu czerpania wody w Kuzni Raciborskiej zauważyli dymy nad lasem w okolicach Solarni. St. asp. A. Kaczyna przez radio poinformował o tym Komendę w Raciborzu, a następnie udał się w rejon zdarzenia. W tym samym czasie o pożarze zawiadomiło również Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Zadysponowana do pożaru zostaje jednostka OSP w Kuzni Raciborskiej. Z Raciborza zadysponowane zostają dwa samochody. 
Dojeżdżając do pożaru A. Kaczyna wzywa o dalszą pomoc zadysponowane zostają trzy kolejne jednostki OSP. O 14.05 napływa meldunek o kolejnym pożarze – w Kuzni Raciborskiej. Wyruszają do niego dwie jednostki OSP. Kilka minut pózniej Kaczyna apeluje o dalszą pomoc. Sytuacja nie pozwala mu już na określenie potrzebnych sił i środków.

Po godzinie 16.00 teren pożaru objął już 200 ha lasu. 
Zmienny kierunek wiatru spowodował powstanie wierzchołkowego pożaru młodników. Strażacy zostali zmuszeni do natychmiastowego odwrotu. Nie było czasu na zwinięcie sprzętu ani na ewakuację samochodów. Stwierdzono brak dwóch członków załóg. Pierwszej grupie ratowników nie udało się dotrzeć do miejsca, w którym pozostały auta i ludzie. Dopiero druga grupa ratownicza, pod osłoną wody, dotarła do spalonych wraków czterech samochodów oraz do zwęglonych zwłok. Andrzej Kaczyna zginął w kabinie samochodu, Andrzej Malinowski 40 metrów od auta.

 

Od 1993 roku w sierpniu odbywa się w Raciborzu dwudniowy „Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego” – pierwotnie wyścig kolarski, później zawody zapaśnicze o charakterze międzynarodowym połączone ze sportowymi imprezami masowymi, dwudniowym festynem i koncertami gwiazd dla upamiętnienia strażaków poległych w walce z żywiołem.

Cześć ich pamięci!

fot. główne Piotr Buśko

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x