Procesja Współcierpienia NMP – rozpoczęcie Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Inauguracji tygodnia odpustowego przewodniczyć będzie bp Kazimierz Górny, który odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję Współcierpienia NMP z bazyliki do Domku Matki Bożej. Stałymi elementami uroczystości odpustowych są codzienne obchody dróżek kalwaryjskich przez kompanie, nieszpory z kazaniem oraz Godzinki i Msza św. po porannym odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej, a także Msza św., różaniec i Apel Jasnogórski przed zasłonięciem.

Inauguracji tygodnia odpustowego przewodniczyć będzie bp Kazimierz Górny, który odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję Współcierpienia NMP z bazyliki do Domku Matki Bożej. Stałymi elementami uroczystości odpustowych są codzienne obchody dróżek kalwaryjskich przez kompanie, nieszpory z kazaniem oraz Godzinki i Msza św. po porannym odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej, a także Msza św., różaniec i Apel Jasnogórski przed zasłonięciem.

W tym roku przypada 130. rocznica koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej, której 15 sierpnia 1887 roku dokonał biskup krakowski Albin Dunajewski. Opiekunowie polskiej Jerozolimy wspominają także 15-lecie ostatniej wizyty Jana Pawła II w kalwaryjskim sanktuarium. Odbyła się ona 19 sierpnia 2002 roku. Papież odprawił wtedy swoją ostatnią Mszę św. na polskiej ziemi.

Homilie przez cały dzień głosił O. Hadrian Kamas.

Natomiast Mszy św. o godz. 15.00 przewodniczył Ks. Bp Kazimierz Górny, który w homilii wzywał do mobilizacji modlitewnej w intencji Ojczyzny i rządzących.

„Polska potrzebuje wielkiej modlitwy, aby wielorakie zagrożenia zostały przezwyciężone” – mówił emerytowany biskup rzeszowski w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej.
„Polska potrzebuje wielkiej modlitwy, aby wielorakie zagrożenia zostały przezwyciężone. Wszyscy dostrzegamy potrzebę modlitwy za rządzących, aby podejmowali z rozsądkiem mądre decyzje, aby mieli dobrych doradców i współpracowników” – podkreślał hierarcha. „Modlić się za Ojczyznę, za rządzących, o pokój w świecie jest to nasz święty obowiązek” – dodał.
Biskup uważa, że Polacy są „znakiem dla Zachodu, który będzie nas atakował”. „Jesteśmy Polakami, a dopiero potem Europejczykami” – upominał, dodając, że bycie katolikiem będzie poddane dużej próbie. Według niego, ludzie wspierani finansowo przez „określone instytucje” czynić będą wszystko, aby „zniszczyć małżeństwo, rodzinę i człowieka”, aby „zachować się poprawnie politycznie”. Kaznodzieja uważa, że będą oni też dyskredytować przeciwników różnorakich ideologii, m.in. „małżeństw między mężczyzną a mężczyzną, między kobietą a kobietą”.
Emerytowany biskup rzeszowski widzi również potrzebę modlitwy o jedność narodu, o zgodę i wzajemny szacunek.„Miejmy oczy otwarte i nie  pozwólmy, aby obce siły dzieliły nas. A te obce siły w rozmaity sposób dostrzegamy” – zaznaczył, zauważając, że Ojczyzna jest matką wszystkich Polaków, a „o matce mówi się dobrze, broni się jej dobrego imienia”. Zaapelował o wsparcie starań rządu o dobre wychowanie dzieci i młodzieży, których przejawem jest program 500+, a także o wsparcie działań mających doprowadzić do pełnej ochrony życia poczętego oraz tego, by „niedziela stała się we wszystkich dziedzinach dniem świętym”.
Biskup nawiązał także do dzisiejszego święta Matki Bożej Kalwaryjskiej, które jest bliskie sercu każdego z nas i wielu Polaków. „Kalwaryjska Matka od wieków zapewnia nas o swoim matczynym miłosierdziu, dlatego wierni w duchu pokuty, w duchu dziękczynienia i uczczenia Najświętszej Matki wędrują do Jej stóp. Do Jej matczynej dobroci odwołują się ludzie wszystkich czasów, ze wszystkich stron świata, ze swymi radościami i cierpieniami, z potrzebami i nadziejami” – mówił.
„Ratujmy człowieka z Maryją poprzez różaniec i czyny pokutne i pielgrzymowanie do świętych miejsc. Możemy bowiem zatrzymać szerzenie się zła, możemy pomóc grzesznikom w nawróceniu, możemy ustrzec świat od wojny, od kataklizmów, jeśli podejmiemy modlitwę i nawrócenie do Pana Boga” – nawoływał kaznodzieja i zachęcał, by powierzać się opiece Maryi, bo to jest najlepsza odpowiedź wierzącego człowieka, który pragnie być „maryjnym na co dzień”. „Potrzeba więc całkowitego zaufania Panu Bogu, słuchania i rozważania słowa Bożego, potrzeba prostoty, skromności, życzliwości i ubóstwa. To apostolstwo codziennego życia” – nauczał biskup.
„U tronu Kalwaryjskiej Matki pokolenia wiernych od wieków szukają pomocy w walce ze złem i swoją własną słabością. To sanktuarium, tak zachwycające wszystkich pielgrzymów, nieustannie woła do nas, iż trzeba iść za Chrystusem. Jakże trzeba, abyśmy na serio traktowali naszą świętą wiarę, żebyśmy nie byli powierzchownymi katolikami!” – zakończył, odmawiając Modlitwę zawierzenia, którą w Kalwarii złożył 15 lat temu Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

Po Mszy św. z bazyliki wyruszyła Procesja Współcierpienia Najświętszej Maryi Panny do Domku Matki Bożej, rozpoczynająca doroczny Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP.

fot. Kalwaria.eu

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x